Topy Kultury

Cześć!

Dziś jest naprawdę piękny dzień, a ładna pogoda zawsze wiąże się z motywacją i większą chęcią do działania. Dlatego właśnie zaczynamy nową serię wpisów. Zatytułowałam ją Topy Kultury, ponieważ mam zamiar w niej przedstawiać swoje ulubione teksty kultury, a więc książki, filmy, seriale, utwory literackie, obrazy itp albo wydawać opinię na temat tego, co akurat w danym momencie jest "na topie".



Na pierwszy ogień pójdzie powieść Jane Austen "Duma i uprzedzenie".

1. Kim jest Jane Austen?


Autorką książki jest angielska pisarka żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku. Wiodła ona życie nieco inne niż bohaterki jednej z jej najpopularniejszych powieści , choć, tak samo jak one, mieszkała na prowincji. Nigdy nie wyszła za mąż, a właśnie ślub, szukanie męża czy miłość były tematami, które często poruszała w swoich dziełach. Być może wolała pisać o swoich marzeniach? Jane Austen miała niesamowity dar obserwacji ludzkich zachowań i charakterów, które później umiejętnie przelewała na papier, dodając nieco humoru do swoich powieści. Czyż nie dzięki takim niezależnym i wykształconym kobietom możemy dziś spełniać nasze marzenia?


2. O czym jest "Duma i uprzedzenie"?


Książka opowiada historię 5 sióstr mieszkających na jednej z angielskich prowincji. Jane Austen pokazuje tam problem, jakim było w tamtych czasach wydanie za mąż niezbyt zamożnej dziewczyny. (A cóż to za utrapienie gdy ma się  aż 5 córek!) "Duma i uprzedzenie" to przede wszystkim opowieść o obdarzonej łagodnym uosobieniem i niezwykłą urodą Jane oraz o inteligentnej, niezależnej Elizabeth, która ma skłonności do wygłaszania śmiałych opinii na każdy temat. To właśnie na ich drodze stają wyżsi pod względem majątku, szanowani i wpływowi panowie: Bingley i Darcy. Muszą oni przezwyciężyć bariery stawiane nie tylko przez opinię publiczną czy głos rozsądku, ale także dumę. Nie powiem Wam, oczywiście, czy im się to uda. Nie, tego musicie dowiedzieć się sami!

 3. Dlaczego warto do tego zajrzeć?


Jeśli krótki wstęp do fabuły Was nie przekonał, może skusicie się na odrobinę dobrego, XIX-wiecznego humoru, który
z łatwością zrozumie każdy nawet w naszych pokręconych czasach. 


Jane Austen była świetną obserwatorką i wszystkie wady ludzi w tamtych czasach świetnie przelała na wiele swoich postaci, wprowadzając do swoich książek odrobinę komizmu. Niezbyt inteligentny duchowny ceniący ponad wszystko wpływową i bogatą starszą kobietę (nie, Bóg raczej nie był najwyżej w jego hierarchii), wiecznie chora i cierpiąca matka, która zajmuje się jedynie plotkowaniem, narzekaniem i zaprzeczaniem samej sobie to zaledwie namiastka barwnych bohaterów "Dumy i uprzedzenia". Poza tym autorka porusza wiele ciekawych tematów bardzo istotnych dla ludzi żyjących w jej czasach: Wyjść za mąż z miłości czy dla pieniędzy?; Jak wygląda małżeństwo, w którym nie ma miłości i szacunku?; Czy koneksje i majątek przesądzają o tym, jakimi jesteśmy ludźmi i w jakim towarzystwie powinniśmy bywać?. Myślę, że jest to dobra lekcja, zwłaszcza dla ludzi młodych, skłaniająca nas do tego, aby docenić naszą wolność chociażby w kwestii wyboru przyjaciół czy drugiej połówki.



Zachęcam do lektury mojego "Topu Kultury" i podzielenia się Waszymi opiniami
w komentarzach. Mój kolejny faworyt w następną sobotę.

Miłego weekendu,
Dreaming Tusi










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kącik literacki Dreaming Tusi #15

Kącik literacki Dreaming Tusi #9

Kącik literacki Dreaming Tusi #35